Co nowego w prawie?

summer, holiday, young woman
31 maja 2024

Dzień dobry,

spieszę z informację, że 23 maja 2024 r. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest wprowadzenie tzw. „wakacji składkowych„, czyli możliwości niepłacenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Ważne: żeby skorzystać z wakacji, należy złożyć specjalny wniosek do ZUS (w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc). Korzystając z wakacji, nie trzeba zawieszać działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie można m.in. uzyskiwać z przychody i wystawiać faktury.

Kto może skorzystać? – Przedsiębiorcy objęci ubezpieczeniem społecznym, którzy zatrudniają do 10 osób (licząc z przedsiębiorcą włącznie) i których przychody roczne nie przekroczyły w ciągu ostatnich dwóch lat 2 mln euro.

Kto nie może skorzystać? – Osoby, które prowadzą firmę i wykonują działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy. Poza tym wakacje będą wliczane do pomocy de minimis, więc ci, którzy przekroczą limit, również nie będą mogli skorzystać z jednomiesięcznej ulgi w opłacaniu składek.

Na koniec przypominam, że w związku z tym, że zaczyna się długi majowy weekend – w najbliższy piątek nasze biuro będzie nieczynne. Czujemy, że nasze baterie są na wyczerpaniu i zamierzamy nieco je naładować.

1 czerwca już w najbliższą sobotę przypada Dzień Dziecka i wypadałoby napisać, że z tej okazji warto poszukać w sobie dziecka, które zdaje się w nas zanikać wraz z upływem czasu… Ale tym razem chcę się z Państwem podzielić inną refleksją. Z niecierpliwością czekam na film „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem, który wchodzi do kin już pojutrze. Bez obejrzenia mogę zagwarantować, że to będzie bardzo wartościowe dzieło, wyjątkowe, opowiadające o człowieku, który uratował setki dzieci przed śmiercią. Sam Hopkins, którego cenię najbardziej ze wszystkich aktorów, jest gwarancją dobrego kina. Zachęcam do tego, żeby zmierzyć się z tym trudnym tematem – szczególnie teraz, gdy na świecie dzieję się tyle okrutnych rzeczy, wobec których nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Nie uciekajmy od tych emocji, życie to nie tylko komedie i romanse. Postać, którą gra Hopkins, zasługuje na hołd i pamięć. Polecam znaleźć czas, jeśli nie w długi weekend, to może później.

Życzę wszystkim udanego weekendu i wyjątkowego Dnia Dziecka!

Pozdrawiam serdecznie 😊

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.