Co warto wiedzieć o OFE? I jaki ma to związek z teściową ? ;-)

5 marca 2021

Dzień dobry,

w związku z tym, że otrzymuję od Państwa bardzo dużo pytań dotyczących OFE, przygotowałam krótkie podsumowanie najważniejszych kwestii.

W miniony wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładający likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Teraz pracami nad ustawą zajmie się Sejm. Założono, że wejdzie ona w życie 1 czerwca 2021 r.

Pojawia się pytanie – co można zrobić ze zgromadzonymi na rachunkach OFE pieniędzmi? Wyjścia są dwa:

  1. Przekształcenie (bez naszego udziału) rachunku OFE w rachunek IKE – co wiąże się z potrąceniem 15% zebranych środków.
  2. Przeniesienie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiąże się to w koniecznością złożenia pisemnej deklaracji.

Na podjęcie decyzji będzie dwa miesiące – od 1.06.2021 do 2.08.2021 r., ale warto zacząć już teraz myśleć o tym, która opcja wydaje nam się sensowniejsza.

Jeżeli nie wiecie Państwo z którym funduszem macie podpisaną umowę, można to sprawdzić na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi.

  • Po zalogowaniu w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę „Ubezpieczony„.
  • Następnie po lewej stronie w menu mamy do wyboru zakładkę „OFE”.
  • Po wejściu w tę opcję otrzymamy informacje o nazwie funduszu, dacie zawarcia umowy, a także dacie rejestracji członkostwa.
  • Żeby sprawdzić wysokość składek przekazanych do OFE w danym roku, należy wejść w zakładkę „Składki przekazane do OFE„.
  • Łączną kwotę zgromadzonych środków poznamy wybierając z menu po lewej stronie opcję „Informacje o stanie konta„.

Mam nadzieję, że udało mi się rzucić nieco więcej światła na ten temat. W razie wątpliwości pozostajemy do Waszej dyspozycji.

Nie byłabym sobą, gdybym na koniec nie dodała informacji o tym, że na dziś przypada Dzień Teściowej (którą szczęśliwe sama jestem) 🙂 Pomimo tego, że uważam iż większość opowieści o teściowych, to stereotypy i uogólnienia, to muszę przyznać, że dowcipy o teściowych są jednymi z moich ulubionych.

Życząc pięknego weekendu, przywołam jeden z nich:

Teściowa chwali się zięciowi:
– Wczoraj mój znajomy, znany malarz, poprosił mnie, abym pozowała do jego obrazu! Obraz będzie się nazywał „Kleopatra i żmija”.
Zięć:

– A kto mu będzie pozował jako Kleopatra?

Pozdrawiam serdecznie,
Roma Kamrowska 😉

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.