Czym są i jak działają fundacje rodzinne? i czy teściowa to rodzina ❓;-)

people standing on shore during golden hour
3 marca 2023

Dzień dobry,

w związku z tym, że zaczęło do nas trafiać coraz więcej pytań dotyczących fundacji rodzinnych, postanowiłam wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii.

[Ustawa o fundacji rodzinnej czeka aktualnie na publikację w Dzienniku Ustaw]

Czym jest fundacja rodzinna?

Jak możemy przeczytać na stronie MRiT: Idea fundacji rodzinnej opiera się na założeniu, że biznes i rodzina są formalnie odseparowane od siebie, ponieważ majątek rodzinny staje się własnością fundacji rodzinnej. Działa ona jak skarbiec rodzinny. Ma zapewnić rodzinie środki finansowe, a przy tym realizować wizję fundatora i dbać o wartości przyjęte przez niego w biznesie. Fundacja rodzinna jest więc środkiem do celu – funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia i zabezpieczenia potrzeb finansowych beneficjentów.

W naszej ocenie jest to bardzo potrzebne rozwiązanie, które, z powodzeniem, funkcjonuje w wielu krajach.

Głównym celem fundacji rodzinnej jest kompleksowe wzmocnienie przedsiębiorców w zakresie procedur spadkowych i sukcesji.

Pozostałe cele:

  • minimalizacja ryzyka nieudanej sukcesji
  • zapewnienie kontynuacji działalności gospodarczej
  • ochrona majątku firmy przed podziałem

Instytucja fundacji rodzinnej jest z założenia dobrym rozwiązaniem, jednak zasadność jej zakładania zawsze warto przeanalizować z doradcą podatkowym. Wszystko dlatego, że sytuacja każdego przedsiębiorstwa jest inna i warto wcześniej poznać wszystkie możliwe konsekwencje.

Gdyby ktoś z Państwa był tym tematem mocniej zainteresowany – chętnie udzielimy szerszych informacji. 👩🏽‍💻

Skoro dziś o rodzinie mowa, to na koniec zadam Państwu pytanie… czy teściowa to rodzina❓ 😉 Pytam oczywiście pół żartem, pół serio 😊… A wszystko dlatego, że już w najbliższą niedzielę przypada Dzień Teściowej i skłoniło mnie to do refleksji, że bycie teściową to nie lada wyzwanie. Z jednej strony ma się świadomość, że dziecko ma już swoją rodzinę, swoje zasady i swoje poglądy, a z drugiej jest ta nieprzemijająca troska – bez względu na to czy dziecko ma aktualnie 5 czy 55 lat. Sama na co dzień balansuję na tej linie i staram się zachować równowagę. Miałam szczęście mieć fantastyczną ♥️ teściową, która pokazała mi, jak się odnaleźć w tej roli. Dlatego dziś udaje mi się zachować odpowiedni dystans – być gotową do pomocy, ale zostawiać młodym przestrzeń na ich decyzje, ich błędy, ich poszukiwanie właściwej drogi.

Na niedzielę przypada również Dzień Doceniania, więc proponuję, żebyśmy nie świętowali wyłącznie Dnia Teściowej, a docenili wszystkich ♥️ ważnych ludzi, których mamy wokół siebie i naszą wzajemną troskę. Bo, wbrew temu co się nam od lat próbuje wmówić, potrzebujemy ludzi wokół siebie, jesteśmy istotami stadnymi.

Pozdrawiam serdecznie 🙋🏻‍♀️ ☀️

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.