Dzień dobry,
dziś szczególną uwagę i dużo serdeczności kierujemy w stronę Ojców w naszych rodzinach. Osobiście bardzo mnie cieszy, że współcześni tatusiowie są bardziej zaangażowani w życie rodziny, zajmują się dziećmi, spędzają z nimi czas – bo chcą. Ojciec pełni istotną rolę w życiu dziecka. Dla mnie tata jest autorytetem oraz, jak to określił niedawno mój serdeczny kolega, będący jednocześnie lekarzem mojego taty – taki współczesny Winnetou.
Wszystkim naszym klientom, którzy pełnią tę ważną życiową rolę, życzę wszystkiego co najlepsze – radości z rodzicielstwa, pięknych wspólnych chwil z dziećmi i mocnych więzi, niesłabnących pomimo upływu czasu.
Pamiętajmy dziś również o tych ojcach, których nie ma już z nami – przywołajmy w pamięci jakieś piękne wspomnienie i w ten sposób ich uczcijmy.
Tak jak wspomniałam na początku, współczesny model rodziny bardzo się różni choćby od tego, który pamiętam z dzieciństwa. Czekam na moment, kiedy w przestrzeni publicznej w miejsce tabliczek „Dla matek z dziećmi” pojawią się te z „Dla rodziców z dziećmi”, przewijaki będą też w męskich toaletach, a urlopy tacierzyńskie równie popularne co macierzyńskie.
Dużo się zmienia, również w prawodawstwie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało informację o prawach, jakie przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Niektóre z nich to:
- urlop ojcowski – do dwóch tygodni (możliwy do wykorzystania przez dwa lata od dnia narodzin dziecka lub od dnia uprawomocnienia się adopcji);
- zwolnienie z pracy z tytułu urodzin dziecka – dwa dni (z zachowaniem wynagrodzenia);
- uprawnienia dzielone z matką:
- prawo do części urlopu macierzyńskiego bądź urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlop rodzicielski – do 32 lub 34 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci),
- urlop wychowawczy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem – do 36 miesięcy,
- możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy – do połowy etatu,
- zakaz zatrudniania ojca opiekującego się dzieckiem w przerywanym systemie czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy,
- zwolnienie od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14 – 2 dni na rok (z zachowaniem wynagrodzenia),
- przejęcie przez ojca urlopu macierzyńskiego.
Po szczegółowe informacje odsyłam na www.gov.pl/web/rodzina.
Na koniec przypomnę jeszcze, że Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2021 r. przyjęła propozycję:
- wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3.000 zł
- oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. w kwocie 19,60 zł.
Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi, które powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim przyjemnego popołudnia (z nieco spokojniejszą aurą).
Roma Kamrowska