Mikołajki z innej perspektywy 🧑🏼‍🎄

baby wearing Santa Claus outfit near Christmas tree
6 grudnia 2023

Dzień dobry,

w związku ze zbliżającymi się Mikołajkami 🧑🏼‍🎄 pragnę podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami. Żyjemy w czasach, w których króluje konsumpcjonizm (oczywiście w tych bogatszych częściach świata). Często, kierując się tradycją, obdarowujemy bliskich kolejnymi prezentami – perfumami, ubraniami, biżuterią, zabawkami. Jednak czy zastanawialiśmy się, czy nasza rodzina i przyjaciele rzeczywiście potrzebują kolejnego gadżetu? Prawdopodobnie nie, bo mamy ten przywilej, że możemy sobie pozwolić na większość rzeczy, jakie przyjdą nam do głowy.

W związku z tym, może warto w tym roku podejść do Mikołajek nieco inaczej? Proponuję ustalić niższy budżet na prezenty, a część zaoszczędzonych środków przekazać potrzebującym. To idealny moment, aby pomyśleć o innych i wesprzeć lokalne akcje charytatywne, takie jak „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem 🧑🏼‍🎄”. Już wiele razy wspominałam o tej akcji, ponieważ jestem w nią osobiście zaangażowana od ponad 15 lat. Tym z Was, którzy nie wiedzą na czym polega, wyjaśnię, że podopieczni stowarzyszenia ze Starogardu Gdańskiego  Można Inaczej,  piszą listy do Św. Mikołaja, a my jako jego „pomocnicy” spełniamy te 🍀marzenia. Może wspólnie, jako firma, rodzina czy grupa przyjaciół, zdecydujecie się na przeczytanie listu od dziecka i spełnienie jego marzeń? Jeśli zechcecie się zaangażować – proszę o wiadomość, podpowiem wiem co i jak można zrobić, żeby pomóc. 🙌🏽

Ponadto, zbliża się koniec roku, co jest doskonałą okazją do wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego. Przypominam, że osoby prawne mają czas na rozliczenie się do 31 marca, a osoby fizyczne do 30 kwietnia. Jednak, aby odliczyć darowizny pieniężne od dochodu, trzeba je wpłacić jeszcze w tym roku, czyli mamy czas do 31 grudnia.

Warto również przypomnieć o uldze sponsoringowej, która umożliwia przedsiębiorcom zaliczenie dodatkowych 50% kosztów poniesionych na cele charytatywne do kosztów podatkowych. Jak podaje Ministerstwo Finansów, dzięki tej uldze, przedsiębiorca może rozliczyć w podatku dochodowym nawet 150% poniesionego kosztu. Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć klub sportowy, to wpłata np. 1.000 zł zostanie zaksięgowana w koszty w kwocie 1.000 zł, a następnie w rozliczeniu rocznym dodatkowo można odliczyć od dochodu 500 zł.

W idealnym świecie pomoc nie powinna być uwarunkowana korzyściami podatkowymi, ale jeśli to kogoś zmotywuje do przekazania pieniędzy tym, którzy ich potrzebują – zyskają dwie strony. Wiele lokalnych organizacji potrzebuje każdej złotówki, aby móc przekazać ją tym, którzy na nią czekają. Wiem, że nie jesteśmy w stanie zmienić i uszczęśliwić całego świata, ale możemy zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Nasze wsparcie to uśmiech na twarzy dziesiątek dzieci, które w tym roku doczekają się wizyty Św. Mikołaja.

Dziękuję Wam za Wasze wielkie serca i wsparcie, jakiego udzielacie innym. Pamiętajmy, że każda pomoc jest ważna i ma znaczenie. 💜 💜

Pozdrawiam serdecznie 😊

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.