Prawdziwie dobra zmiana w podatkach

red blocks on brown wooden table
16 czerwca 2023

Dzień dobry,

Moje słowo na weekend wysyłam dzień wcześniej, ponieważ najbliższy piątek i poniedziałek będę nieobecna w pracy.

Dziś zacznę od ważnej wiadomości z zakresu legislacji. W tzw. ustawie Slim VAT 3 znalazły się rozwiązania modyfikujące przepisy m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Chodzi o opodatkowanie przychodów z tzw. najmu prywatnego.

Od 1 lipca 2023 r. wejdą w życie zmiany, które będą miały zastosowanie wstecz tj. do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Dzięki jednej ze zmian mniejszy podatek od najmu prywatnego zapłacą małżonkowie, którzy uzyskują przychody wyższe niż 100 tys. zł. Obecnie od kwot powyżej tego limitu płacą 12,5% ryczałtu. Po nowelizacji tę stawkę będą stosować dopiero po przekroczeniu 200 tys. zł. Małżonkowie będą więc wpłacać fiskusowi 8,5% od przychodów nieprzekraczających 200 tys. zł. Nie będzie miało znaczenia, czy będą rozliczać się odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu przychodu w całości przez jednego z nich. Oznacza to, że jeżeli np. żona wynajmuje nieruchomość, a jej mąż tego nie robi, kobieta będzie mogła sama wykorzystać limit 200 tys. zł.

Teraz kilka ważnych terminów dla tych z Państwa, którzy mają prowadzoną księgowość w formie ksiąg handlowych (tzw. pełną księgowość).

  • 30 czerwca mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego
  • 10 lipca mija termin wysyłki sprawozdania do KAS (dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych)
  • 14 lipca mija termin wysyłki sprawozdania do KRS (dotyczy spółek)

Wszystkie informacje w tym temacie, w imieniu naszego biura, wysyła Pani Małgorzata Zakrzewska. Proszę tych z Państwa, którzy jeszcze nie podpisali sprawozdań lub nie podjęli innych niezbędnych działań o pełną mobilizacją i sprawną współpracę z Małgosią.

W przypadku trudności, np. z podpisaniem plików z użyciem Profilu Zaufanego – zapraszamy do biura, na miejscu pomożemy 'załatwić temat’.

Trochę trudno mi w to uwierzyć, ale lato już za rogiem! Kiedyś był to prawdziwy powód do świętowania i hucznej zabawy. Mam nadzieję, że każdy z Państwa ma jakieś wspomnienia związane z Nocą Kupały, ogniskami, puszczaniem wianków, bieganiem boso po trawie, tańcem i śpiewem… Jeżeli nie, to zachęcam gorąco do stworzenia takich wspomnień w tym roku! Warto zrobić dla siebie coś, co będzie się wspominało z uśmiechem mimowolnie pojawiającym się na twarzy. Zdaje sobie sprawę, że zarwana nocka, gdy ma się tak jak ja 50+, wiąże się z tym, że trzy dni chodzi się do tyłu… Ale żyje się raz! 🙂Noc Kupały już 21 czerwca (środa), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby świętować ją już w najbliższą sobotę i dzięki temu mieć niedzielę na odzyskanie sił.

Zabawa jest nam potrzebna!

Pozdrawiam serdecznie

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.