
Dzień dobry,
w związku z tym, że trafia do nas coraz więcej pytań dotyczących przerw w pracy, z których mogą korzystać pracownicy, postanowiłam krótko podsumować najważniejsze kwestie.
Co na ten temat mówi Kodeks Pracy?
- Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy – trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
- Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
Czy pracownik może podzielić 15-minutową przerwę na klika parominutowych, np. by zapalić papierosa?
- Nie
O czym należy pamiętać?
- W czasie 15-minutowej przerwy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, może zatem swobodnie gospodarować czasem przerwy. Dlatego też pracodawca nie może, co do zasady, ograniczyć sposobu korzystania przez pracownika ze wskazanej przerwy.
Ważne: Pracodawca może jednak odgórnie wyznaczyć godziny w jakich pracownicy będą mogli z przerwy skorzystać.
- Czas potrzebny na dojście do miejsca spożywania posiłków w firmie (pomieszczenia socjalnego) oraz czas powrotu z niego nie powinien być zaliczany do czasu przerwy.
- Pracownik ma możliwość wykorzystania obu przerw (15-minutowej i 60-minutowej) łącznie lub oddzielnie.
Rynek i kultura pracy zmieniają się. W wielu miejscach pracy, szczególnie wśród firm z rynku IT, powstały przestrzenie przeznaczone do relaksu. Stworzono nawet specjalne, nakładane na głowę „strusie poduszki” (polecam wygooglać), z miejscem na ręce, które umożliwiają ucięcie sobie krótkiej drzemki przy biurku :))
O tym jak ważne są przerwy w pracy i możliwość krótkiego odpoczynku może świadczyć chociażby to, że obchodzony jest nawet Światowy Dzień Drzemki w Pracy, który przypada już w najbliższy poniedziałek. Badania pokazują, że kilkunastominutowy sen w ciągu dnia poprawia produktywność i nastrój.
Może ten dzień będzie dobrą okazją, żeby omówić z pracownikami zasady korzystania z przerw, jeżeli te kwestie nie zostały jeszcze uregulowane w Państwa przedsiębiorstwach?
Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Państwa pomocne.
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu,
Roma Kamrowska