Przerwy w pracy? Sprawdź, co musisz wiedzieć jako pracodawca

12 marca 2021

Dzień dobry,

w związku z tym, że trafia do nas coraz więcej pytań dotyczących przerw w pracy, z których mogą korzystać pracownicy, postanowiłam krótko podsumować najważniejsze kwestie.

Co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

  • Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy – trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
  • Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Czy pracownik może podzielić 15-minutową przerwę na klika parominutowych, np. by zapalić papierosa?

  • Nie

O czym należy pamiętać?

  • W czasie 15-minutowej przerwy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, może zatem swobodnie gospodarować czasem przerwy. Dlatego też pracodawca nie może, co do zasady, ograniczyć sposobu korzystania przez pracownika ze wskazanej przerwy.

Ważne: Pracodawca może jednak odgórnie wyznaczyć godziny w jakich pracownicy będą mogli z przerwy skorzystać.

  • Czas potrzebny na dojście do miejsca spożywania posiłków w firmie (pomieszczenia socjalnego) oraz czas powrotu z niego nie powinien być zaliczany do czasu przerwy.
  • Pracownik ma możliwość wykorzystania obu przerw (15-minutowej i 60-minutowej) łącznie lub oddzielnie.

Rynek i kultura pracy zmieniają się. W wielu miejscach pracy, szczególnie wśród firm z rynku IT, powstały przestrzenie przeznaczone do relaksu. Stworzono nawet specjalne, nakładane na głowę „strusie poduszki” (polecam wygooglać), z miejscem na ręce, które umożliwiają ucięcie sobie krótkiej drzemki przy biurku :))

O tym jak ważne są przerwy w pracy i możliwość krótkiego odpoczynku może świadczyć chociażby to, że obchodzony jest nawet Światowy Dzień Drzemki w Pracy, który przypada już w najbliższy poniedziałek. Badania pokazują, że kilkunastominutowy sen w ciągu dnia poprawia produktywność i nastrój.

Może ten dzień będzie dobrą okazją, żeby omówić z pracownikami zasady korzystania z przerw, jeżeli te kwestie nie zostały jeszcze uregulowane w Państwa przedsiębiorstwach?

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Państwa pomocne.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu,

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.