Rozliczanie składek zdrowotnych i Dzień Mamy – czyli klasyczny miks każdej kobiety prowadzącej firmę

woman holding baby up
26 maja 2023

Dzień dobry,

zacznę, jak zwykle, od tematów zawodowych. Maj upłynął nam na badaniu bilansów i składek zdrowotnych. Nie będę zanudzać Państwa szczegółami, bo to temat rzeka. Chcę jedynie przekazać najważniejsze – mój zespół Kadr i Płac stanął na wysokości zadania i wszystkie składki są w pełni rozliczone.

Kolejne ważne informacje są następujące…

Przedsiębiorcy opłacający podatek na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej, liniowy i ewentualnie IP Box) lub zryczałtowany podatek dochodowy musieli do 22 maja 2023 r. przekazać roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. Jeżeli roczne rozliczenie wykazało, że suma miesięcznych składek zdrowotnych jest wyższa niż roczna kwota tej składki ustalona od rocznej podstawy jej wymiaru, wtedy przedsiębiorca ma prawo do zwrotu nadpłaty. Należy jednak pamiętać, że ZUS dokona zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej wyłącznie na podstawie wnioskuzłożonego w tej sprawie przez przedsiębiorcę.

 

  • Wspomniany wniosek (RZS-R) zostanie przygotowany przez ZUS i będzie dostępny na profilu płatnika.
  • Będzie w nim ujęta kwota do zwrotu wykazana w deklaracji ZUS DRA w polu 27 bloku dotyczącym rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.
  • Przedsiębiorca powinien zweryfikować wniosek o zwrot w zakresie rachunku bankowego, podpisać go i wysłać.
  • Wniosek RZS-R przedsiębiorca może przekazać do organu rentowego tylko w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS.
  • Ostatnim dniem na jego złożenie jest 1 czerwca 2023 r.

 

Najważniejsze: WSZYSTKIE CZYNNOŚCI zrobimy za Państwa. Mój zespół nikogo nie zostawi z tym zagadnieniem samego. Mamy wszystko pod kontrolą.

Piszę o tym również dlatego, że jest to dla mnie osobiście bardzo ważne. Czuję ogromną wdzięczność za zespół, z którym mam przyjemność pracować. W minionym tygodniu mogłam na własnej skórze odczuć, jak dobrzy i profesjonalni są to ludzie. Dopadł mnie potworny wirus – dosłownie nie mogłam wstać z łóżka, nie mówiąc już o pracy. W tym czasie mój zespół wszystkim się zajął – oszczędził mi telefonów, pytań, stresujących sytuacji… Mogłam się skupić tylko na sobie i zdrowieniu. Bardzo to doceniam.

Dziś wyjątkowo ważny dla mnie dzień – Dzień Matki. Bycie mamą to bardzo trudne zadanie – znalezienie balansu między domem, dziećmi i pracą jest niezwykle wymagające. Trzeba nauczyć się walczyć z ciągłymi wyrzutami sumienia – albo za mało jesteśmy mamą, albo za mało jesteśmy w pracy… Każda mama, która pracuje zawodowo wie o czym mówię. Moi synowie👩‍👦‍👦doświadczyli i młodszy nadal doświadcza życia z mamą i pracą w tle, dlatego każdej z Was, która ma dzieci potrzebujące Twojego czasu i uwagi, życzę żebyś znalazła własną drogę do tego, by czuć się spełnioną. Bądź dla siebie łaskawsza.

Wszystkich Państwa zachęcam do tego, żeby znaleźć dziś czas dla swoich 💟Mam – choćby chwilę na krótką wizytę lub rozmowę telefoniczną. Mieć mamę, którą można dziś przytulić, to szczęście 💜… Ja już byłam na cmentarzu, zapaliłam znicze i zrobiłam krótki rachunek sumienia – przez wszystkie lata, gdy żyła moja Mama zawsze tego dnia znalazłam z moją siostrą czas, by do Niej pojechać, i tego Wam życzę, abyście znaleźli czas i Wasze dzieci dla Was miały czas❣️

Życzę dobrego dnia

Roma Kamrowska 🍀🙂

 

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.