Sprawdź, czy Twoim pracownikom należy się rekompensata

4 listopada 2022

Dzień dobry,

za nami zmiana⏳ czasu. Spór o jej zasadność trwa od lat. Wielu osobom przynosi ona więcej strat niż zysków.

Chciałam dziś przypomnieć Państwu, że każdej osobie pracującej na nocną zmianę z 29 na 30 października 2022 r. (czyli podczas zmiany czasu na zimowy) przysługuje rekompensata, ponieważ pracowała o godzinę dłużej niż zwykle. Jeżeli ta dodatkowa godzina zaliczała się do pracy nadliczbowej (czyli spowodowała przekroczenie norm czasu pracy), wówczas pracownikowi należy się za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Część z Państwa zapewne zastanawia się, kiedy zostanie zniesiona zmiana czasu. Wszystko wskazuje na to, że nie w najbliższej przyszłości. Z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 (Dz.U. 2022 poz. 539) wynika, że zmiana będzie dokonywana przynajmniej do 2026 r.

Za nami 1 listopada, przez nami 11 listopada (i kolejny długi weekend), a pogoda ☀️nas rozpieszcza. Klimatolodzy alarmują, że to pierwszy tak ciepły listopad w Europie, nam pozostaje korzystać ze 🌤️sprzyjającej aury. Gorąco zachęcam do spacerów 🚶‍♀️ i aktywności na świeżym powietrzu. Nim się obejrzymy w sklepach pojawią się ozdoby ✨choinkowe, w radiu 🎄Last Christmas, nadejdzie zima i będziemy spędzać w domach znacznie więcej czasu. Zatem korzystajmy, dopóki możemy.

A na sobotni wieczór polecam rodzinne oglądanie któregoś z filmów 🎬Walta Disney’a, ponieważ właśnie 5 listopada (w dzień jego urodzin) przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Życzę spokojnego i przyjemnego weekendu.

Pozdrawiam

Roma Kamrowska 🍁🍂

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.