Tarcza Antyinflacyjna, czyli co proponuje rząd…

26 listopada 2021

Dzień dobry.

być może dotarła już do Państwa informacja o tym, że rząd przedstawił założenia nowej tarczy, tym razem Tarczy Antyinflacyjnej. Najważniejsze z nich, to:

  1. paliwo
  • obniżka cen od 20 grudnia na pięć miesięcy
  • obniżka akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE
  • zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej w okresie 1 stycznia – 31 maja 2022
  1. gaz ziemny
  • obniżka podatku VAT z 23% na 8% od stycznia do marka 2022 r.
  1. prąd
  • zniesienie akcyzy na energię elektryczną
  1. dopłaty
  • dodatek wyrównawczy o wartości od 400 do 1150 zł dla osób spełniających kryteria dochodowe – ma być wypłacany w dwóch transzach w 2022 r.

Tym, co rzuca się w oczy jest brak propozycji działań, które mogłyby wpłynąć na obniżkę cen produktów spożywczych. W mojej ocenie zaproponowane działanie osłonowe nie będzie mieć na nie realnego wpływu. Może jednak wywołać dodatkową presję inflacyjną w przyszłości. Wydaje się jednak, że pośrednio na ceny produktów spożywczych mogą wpłynąć niższe ceny paliw, w związku ze zmniejszonym kosztem transportu.

Warto pamiętać o tym, że efekt obniżki podatku będzie widoczny z pewnym opóźnieniem w stosunku do innych działań antyinflacyjnych. Oznacza to, że ceny żywności w najbliższych dwóch miesiącach nadal pozostaną wysokie. Ta kategoria produktów to około 25% całego koszyka inflacyjnego.

Premier myli się twierdząc, że za wysoką inflację odpowiadają głównie czynniki zewnętrzne. Tarcza antyinflacyjna w takiej skali byłaby niepotrzebna, gdyby NBP wcześniej i zdecydowanie zareagował na szybki wzrost cen.

Jako że codzienność staje się z dnia na dzień coraz bardziej gorzka, dodam 'na osłodę’, że dziś przypada Dzień Ciasta, na który miłośnicy deserów czekają przez cały rok 😉 Dziś kalorie się nie liczą, więc można sobie pozwolić na kawałeczek lub dwa… Patrząc jednak na częstotliwość przynoszenia ciast do naszego biura, zarówno przez klientów, jak i pracowników, myślę że powinniśmy ustanowić Dzień bez Ciasta 😉 Na szczęście mam silną wolę i nie ulegam słodkim pokusom, co zdecydowanie trudniej przychodzi innym członkom naszego zespołu.

Mam nadzieję, że udało mi się Państwa nieco na koniec rozbawić i na twarzach pojawiły się uśmiechy, których tak bardzo nam teraz potrzeba.

Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego weekendu,🍁🍂

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.