Temperatura pracy i… gorące obniżki

fawn pug covered by Burberry textile between plants
28 listopada 2022

Dzień dobry,

wielu przedsiębiorców obawia się kosztów związanych oświetleniem i ogrzewaniem budynków. Do mnie również trafiło kilka pytań o to, jaka jest wymagana przez prawo temperatura pomieszczeń, dlatego dziś postanowiłam przybliżyć Państwu tę kwestię.

Wymagania co do temperatury w pomieszczeniach pracy regulują przepisy z § 15 i 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Są one następujące:

  • w miejscu wykonywania pracy powinna być zapewniona temperatura nie niższa niż 14℃❄️ (chyba że warunki technologiczne na to nie pozwalają);
  • w pomieszczeniach biurowych oraz w pomieszczeniach, gdzie jest wykonywana lekka praca fizyczna, musi być zapewniona temperatura nie niższa niż 18℃ –  ( to ja bym zamarzła 🥶 )

Co z osobami, które pracują na zewnątrz? – Powinni mieć zapewnione w pobliżu miejsca pracy pomieszczenia umożliwiające:

  • schronienie się przed opadami atmosferycznymi,
  • ogrzanie się,
  • zmianę odzieży,
  • podgrzanie posiłku🍵 🍲

Za oknem coraz zimniej, a z każdej strony atakują nas gorące wyprzedaże 🙂 Mam wrażenie, że listopad stał się miesiącem kupowania. Wszechobecne reklamy rodzą w nas przekonanie braku, deficytu… Próbują nas przekonać, że naprawdę potrzebujemy góry nowych rzeczy i Black Friday to meeegaaa okazja….  Mam wrażenie, że w każdy weekend jest teraz Black Friday. Ze swej strony chcę zachęcić do przemyślanych zakupów – jeżeli już coś wybieramy, to niech to będzie z dobrych materiałów, wyprodukowane w sposób zrównoważony i trwałe, tak by posłużyło nam przynajmniej kilka lat. Prawda jest taka, że toniemy w rzeczach – warto o tym dziś pamiętać.

Pozdrawiam serdecznie,

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.