Wakacje od ZUS

two brown wooden outdoor chaise loungers on beach
22 marca 2024

Dzień dobry, 🙂

witam Państwa po dłuższej przerwie. Potrzebowałam jej, żeby poukładać sprawy zdrowotne i firmowe, i trochę odpocząć.

Dziś wracam, żeby przekazać kilka ważnych informacji. Jak wiadomo, marzec to dla nas zawsze bardzo 📈intensywny czas. Pracujemy nad rozliczeniami, dostarczamy dane podatkowe za luty… Czasami, gdy otrzymujemy dokumentację z opóźnieniem, zadania się wydłużają, a praca nawarstwia. Dlatego ponawiam moją stałą prośbę o dostarczanie wszelkiej dokumentacji na czas – wówczas my możemy odpowiednio rozplanować📊 zadania, a Państwo macie pewność, że wszystko zostanie📉 rozliczone na czas. Dobra wiadomość jest taka, że po dłuższej nieobecności zdrowotnej wróciła Hania, a to daje nam dużą nadzieję na nieco spokojniejszy tryb pracy.

Przechodząc do tematów legislacyjnych…

  1. Ministerstwo zapowiada zmiany w składce zdrowotnej, ale będzie to tylko kosmetyka. Pewne jest, że nie wrócą zasady sprzed Polskiego Ładu (więcej na ten temat napiszę w kolejnej wiadomości).
  2. Rząd planuje wprowadzić urlop od ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku. Składki będą opłacane za nich z budżetu państwa. Zaproponowane przepisy mają wejść w życie jeszcze w 2024 roku (szczegóły).

Żeby skorzystać z rozwiązania, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Oczywiście gdy ‘wakacje 🏝️od ZUS’ wejdą w życie wrócę do Państwa z konkretnymi propozycjami ich wykorzystania.

Choć nie widać tego jeszcze zbyt dobrze, w tym tygodniu przywitaliśmy 🌷wiosnę. Jak na razie pogoda nas nie rozpieszcza, ale taki zazwyczaj bywa marzec. Nie mamy na to wpływu, więc szkoda tracić czas na frustrację. Mamy jednak wpływ na to, w jaki sposób spędzimy tydzień poprzedzający 🐣Wielkanoc. Ta odbędzie się bez względu na to, czy umyjemy okna, ile ciast upieczemy i jak dużo zadań sobie narzucimy. Dlatego serdecznie zachęcam do zmiany przyzwyczajeń i tworzenia własnych tradycji. Niech od tego roku tradycją stanie się więcej czasu na relaks z książką, spacery po lesie lub cokolwiek innego, co daje nam spokój i pozwala odpocząć.

W tym roku czas przed Wielkanocą zbiega się z terminem CIT-8 i sprawozdań finansowych, dlatego, dla naszego biura, Wielkanoc na pewno będzie czasem zasłużonego odpoczynku po bardzo ciężkim 👩🏾‍💻👩🏼‍💻👨🏽‍💻tygodniu pracy. Państwu również życzę, żeby te kilka dni przyniosło spokój i wyciszenie.

Pozdrawiam serdecznie

Roma Kamrowska🍀

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.