Ważne aktualności związane z ZUS i coś na osłodę

green plant in clear glass cup
7 lipca 2023

Dzień dobry,

Zakład Ubezpieczeń Społecznych triumfalnie poinformował, że informacje o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS (szczegóły). Powodem do dumy był „rekordowy czas” wykonania zadania 😉 – zajęło to tydzień krócej niż w ubiegłym roku. IOSKU są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej (ZUS nie wysyła ich już w formie papierowej).

W czerwcu ZUS przeprowadził coroczną waloryzację w celu kompensacji m.in. inflacji. W efekcie stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł 💸. Dla przykładu – osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł.

Pozostając przy ZUSie, chcę zacytować ważne wyjaśnienie Zakładu odnośnie do składki zdrowotnej przy sprzedaży środków trwałych, gdyż ostatnio ten temat wraca w Waszych zapytaniach:

„Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej w przypadku sprzedaży środków trwałych nie dokonują odrębnych wyliczeń na potrzeby tej składki, niezależnie od tego, czy wynikiem tej sprzedaży jest dochód czy strata. Przyjmują wynik taki, jak dla podatku dochodowego, uwzględniając dodatkowo odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów podatkowych przed 2022 r. Czyli jeżeli przedsiębiorca sprzedaje samochód osobowy, który był w ewidencji środków trwałych to od przychodu pomniejszonego o niezamortyzowaną część kwoty zapłaci składkę zdrowotną.”

Przechodząc do nieco (a nawet dużo) przyjemniejszych🙂 tematów, to na dziś – 7 lipca – przypada Dzień Czekolady🍫. Musicie Państwo wiedzieć, że, ściśle ze względu na ich ogromne właściwości prozdrowotne, czekolady są w naszym biurze pochowane w niemal każdej szafce 🍬.Jako, że dbamy o nasze układy nerwowe, mięśnie i serca, zawsze pamiętamy o tym, by każdego dnia zjeść kosteczkę lub dwie 😉 przekonując siebie nawzajem, że są bezkaloryczne 😎

A tak bardziej serio, czekolada do dobre źródło magnezu, który chroni mięsień sercowy, zapobiega niedotlenieniu i niedokrwieniu. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwskurczowe. Nie powinno więc jej zabraknąć w naszej diecie, w rozsądnych ilościach oczywiście.

Życzę wszystkim słonecznego, słodkiego i spokojnego weekendu☀️

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.