Ważne informacje dla pracodawców

woman holding a cup of coffee at right hand and reading book on her lap while holding it open with her left hand in a well-lit room
1 września 2023

Dzień dobry,

Wakacje, a co za tym idzie również sezon urlopowy dobiegają końca, więc to dobry moment, żeby przypomnieć o ważnej rzeczy, która dotyczy wszystkich pracodawców zatrudniających w oparciu o umowy o pracę.

Proszę pamiętać:

  • zaległego urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze należy udzielić najpóźniej do 30 września 2023 r.
  • warunek będzie spełniony, jeżeli pracownik rozpocznie urlop najpóźniej 30 września 2023 r.
  • w tym roku 30 września przypada w sobotę, dlatego jeżeli pracownik ma ten dzień wolny (z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy), wówczas urlop musi być udzielony najpóźniej 29 września 2023 r.
  • w przypadku nieudzielenia urlopu we wskazanym terminie, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł

Tegoroczne wakacje minęły mi bardzo szybko i czuję, że nie naładowałam się wystarczająco słońcem i nie wypoczęłam odpowiednio. Dlatego z pewnością będę wykorzystywać pojedyncze słoneczne jesienne dni, żeby zresetować głowę.

Na koniec chcę wspomnień o 31 sierpnia – dniu tak ważnym dla Polski, szczególnie dla Pomorzan. Sierpień ’80 jest dla wielu z nas wydarzeniem życia – pamiętamy tamto lato i mamy świadomość jego wagi. Doskonale pamiętam strajki pracowników PKS, wśród których był mój tato. Gdy zanosiłam mu obiady, mogłam obserwować z bliska wydarzenia tamtych dni. Pamiętam ulotki Solidarności pochowane w różnych skrytkach w domu i pamiętam strach babci, która bała się, że ktoś je znajdzie. Pamiętam zagorzałe dyskusje między tatą, a ciocią, która była wtedy ważną osobistością w PZPR. Od tamtych dni minęło zaledwie 43 lata…

Dlatego dziś świętujemy Dzień Solidarności i Wolności! Pamiętajmy, że nic nie jest dane na zawsze. Niech 31 sierpnia przypomina nam, ile przeszliśmy na naszej drodze do wolności i niech nas motywuje to tego, by w październiku wziąć udział w wyborach.

Zachęcam serdecznie do rozmów w gronie rodzinnym, by i młodsze pokolenia miały świadomość istoty tamtych zdarzeń i ich wpływu na współczesną Polskę.

 

Pozdrawiam serdecznie 😊

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.