Zmiany (optymistyczne_inaczej) w ustawie dotyczące zapłat gotówkowych 💰

close-up photo of assorted coins
19 sierpnia 2022

Dzień dobry,

na początku sierpnia opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym (…), która zawiera regulacje w zakresie zmiany przepisów dotyczących płatności gotówką.

Na mocy zmian wydłużone zostało vacatio legis przepisów, zgodnie z którymi:

  • każda płatność 💰 od konsumenta na rzecz przedsiębiorcy (o wartości powyżej 20 000 zł) ma być dokonywana za pośrednictwem rachunku bankowego – czyli nie można będzie przekazać takiej kwoty w gotówce;
  • obniżona zostanie kwota transakcji (z 15 000 zł na 8000 zł), po której przekroczeniu przedsiębiorca jest zobowiązany realizować wszelkie płatności związane z wykonywaną pracą za pomocą rachunku płatniczego.

Planowane zmiany miały wejść w życie już 1 stycznia 2023 r., ale dojdzie do tego dopiero w kolejnym roku, czyli 1 stycznia 2024 r. Warto zaznaczyć, że ustawa została tak sformułowana, by uniemożliwić rozbicie transakcji na mniejsze kwoty, w celu „wymknięcia się” przepisom.

Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w Polsce zarówno w zakresie ustawodawstwa, jak i środowiska, czy ogólnych warunków bytowych, musimy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i pozytywnego myślenia. Już w najbliższą niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Optymisty 😎, który w Polsce jest obchodzony dopiero od 2016 r. ( przypadek? 😉 ), z związku z czym chciałam przybliżyć Państwu kilka argumentów za tym, by być na co dzień optymistą.

Według przeprowadzonych badań:

  1. ludzie myślący pozytywnie 🧘🏽‍♀️cieszą się lepszym zdrowiem, niż pesymiści, gdyż są mniej podatni m.in. na choroby serca i układu krążenia;
  2. optymiści rzadziej się stresują, nie przejmują się drobnostkami, zaś ich ciała produkują mniej kortyzolu (hormonu stresu); 🤓
  3. pozytywnie nastawieni ludzie i ich partnerzy są zazwyczaj bardziej szczęśliwi🍀 w związku niż przeciętne pary.

 

Dlatego zachęcam, by wspierać tlący się w nas optymizm – doceniać to, co mamy; cieszyć się z nawet najmniejszych sukcesów; szukać pozytywów w każdej sytuacji; a przede wszystkim żyć tu i teraz, zamiast rozpamiętywać przeszłość czy martwić się przyszłością.

Dopytujecie się Państwo jak sprawdza się eksperyment skrócenia pracy w piątki do godziny 14.00. Wspaniale … zespół wychodzi uśmiechnięty z pracy i wypoczęty wraca w poniedziałki. Wszyscy nawzajem pilnują się, aby przestrzegać zasady i wychodzimy o 14.00 – nawet ja! 😊 To napawa optymizmem i zachęca do jeszcze lepszej wydajności. Wszystko jest w naszych głowach – im bardziej pokonamy ograniczenia w naszej głowie, tym świat bardziej stanie przed nami otworem. I tym optymistycznym 😊 akcentem,

 

pozdrawiam Was serdecznie i życzę udanego weekendu 💰

Roma Kamrowska

Twoje życie staje się lepszym, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”

Projekt współfinansowany ze środków EFER w ramach RPO WP na lata 2014-2020, umowa o powierzenie grantu nr, UDG-SPE.04.2023/057, kwota uzyskanego dofinansowania: 39.300,00 zł.